Estetik burun (rinoplasti) ameliyatı, burnun şeklini düzeltmek amacıyla yapılır. Burnun fazla büyük veya fazla küçük olması, kemerli olması, burun ucunun aşağıya doğru bakması, sağa-sola yatık olması en sık karşılaşılan ve bu ameliyatla düzeltilebilen  şikayetlerdir. Bu ameliyatta eğer burun içinde hava yolunda darlık ve nefes alma zorluğu oluşturuyorsa burun eti büyümesi, septum deviasyonu (burnun iki deliğini birbirinden ayıran kıkırdak duvarda bir tarafı tıkayacak şekilde yatıklık) gibi problemlere de müdahale edilebilir.

 

Estetik burun ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Operasyonlar ortalama 2-4 saat sürer. Ameliyat sonrasında burun üzerinde bantlar ve plastik bir alçı olur. Burun içinde de işlem yapılmışsa yumuşak silikon tamponlar bulunur. Bu ameliyattan sonra burun ve göz çevresinde bir miktar morluk ve şişlik normaldir ve çoğunlukla 8-10 günde yok olur. Ameliyat ağrısı hafiftir ve basit ağrı kesicilerle geçer. Plastik alçı 1. hafta sonunda, bantlar da 2. haftanın sonunda kaldırılır.

 

Burundaki   şişlik her geçen gün biraz daha iner. 2. haftanın sonunda rutin hayatınızda herhangi sıkıntı yaratmayacak hale gelir. Öte yandan yeni burnunuzun şeklinin tam oturması 8-10 ay sürer.

HASTANEDE

KALIŞ SÜRESİ

1 gece

NARKOZ /

OPERASYON SÜRESİ

tam narkoz/2-4 saat

İŞE

BAŞLAMA SÜRESİ

1. hafta sonunda

AMELİYAT İZİ

Delikler arasındaki ciltte ilk 1-2 ay