Göz kapaklarında yapısal veya yaşlanmaya bağlı oluşan sarkıklık, torbalanma ve kırışık görünüm kişiye yorgun ve yaşlı bir ifade verir. Üst göz kapaklarında sarkıklık, kirpiklerin üzerine doğru düşer ve kadınlarda makyaj yapmayı zorlaştırır. Alt göz kapaklarında sarkıklık, gözaltı torbaları ve gözyaşı oluğu şeklinde kendini gösterir ve sağlıksız görünüme neden olur.  

 

Göz kapağı ameliyatları bu deformasyonları gideren, yüz ifadesine canlılık ve gençlik kazandıran bir girişimdir. Estetik göz kapağı operasyonunda göz kapaklarının doğal çizgilerini izleyen kesiler yapılır. Üst göz kapaklarının katlantı hattı arasından kalan bu kesiler, alt göz kapaklarında ise kirpiklerin hemen dibinden yapılır ve böylece izler gizlenmiş olur.

 

Göz kapağı ameliyatları lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Yapılan işleme göre 1-2 saat sürmektedir. Hastanede kalmaya gerek yoktur. Ağrılar için basit ağrı kesiciler yeterli olur. İlk üç gün kapaklarda şişlik ve morluk oluşabilir. Bir haftanın sonunda tüm dikişler alınır ve göz çevresinde görülebilen şişme ve morluklar iyice azalır.

 

Göz kapağı estetiği ameliyatları diğer ameliyatlarla en sık kombine edilen ameliyatlardan biridir. Üst kapakların işlemi alt kapakların işlemi ile kombine edilebildiği gibi orta yüz germe, klasik yüz germe gibi işlemlerle de kombine edilebilir.

GÖZ KAPAĞI

HASTANEDE

KALIŞ SÜRESİ

yok

NARKOZ

OPERASYON SÜRESİ

lokal veya tam narkoz

1-2 saat

İŞE

BAŞLAMA SÜRESİ

8. gün

AMELİYAT İZİ

üst kapakta

katlantı hattı, alt

kapakta kirpik dibi