ESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

 Akçam Cad. Konaklar Mah. No.3 K.2 D.7 4. Levent

 0506 792 27 79

KARIN GERME

Karın germe ameliyatı farklı sebeplerden sarkmış karın derisini ve gevşemiş karın duvarını düzelten bir ameliyattır. Bu şikayetler sıklıkla kadınlarda hamilelik sonrası ortaya çıkmakla beraber, her iki cinste de çok kilo verme sonrasında veya salt yaş ile ortaya çıkabilir. Cilt sarkıklığı nedeniyle karın cildi buruşuk görünür, göbek deliği üstünde ve kasık bölgesi üzerine doğru yığılma ve katlantı oluşur. Karın duvarının gevşekliği karın önü kaslarının orta hatta birbirinden ayrılması nedeniyle olur. Bu durumda göbek öne doğru çıkıklaşır ve şişkinlik oluşur. Kişinin kilosu normal de olsa karnı şiş ya da hamileymiş gibi görünür.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve 3-4 sa sürer. Karın bölgesindeki fazla cilt-yağ katlantısı kesilip atılır ve karın önü kasları ceket önü iliklenir gibi orta hatta birbirine dikilir. Bu işlem bir iç korse gibi sonuç verir; beli inceltir ve karnı düzleştirir. Ardından göbek deliği yukarısında kalan cilt aşağıya doğru çekilip yayılarak  gergin, ek katlantısı olmayan bir karın yaratılır.

Bu ameliyat kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir. Hastalar ideal kilosunda veya bu kilosuna yakın olmalıdır. Fazla kilosu olan, karın bölgesindeki yağlanmanın cilt altında değil de karın içinde, yani iç organların çevresinde bulunduğu hastalarda sonuçlar güzel olmaz. Ayrıca fazla sigara içen, daha önce  karın bölgesinden büyük ameliyat olmuş hastalar iyi adaylar değildir. Gelecekte hamilelik planlayan kadınlar, bir hamilelik durumunda estetik sonucun bozulabileceğini bilmelidir.

1 gece mutlaka hastanede kalınır. Ertesi gün ayağa kalkılır. Ameliyattan sonra iki büklüm öne eğilerek yürümeye gerek yoktur. Yeni tekniklerde ağrılar için ameliyat sırasında önlemler alındığından ameliyat sonrasındaki ağrı, basit ağrı kesiciler ile geçer. Pansumanlar ameliyat sonrası 3-4. gün çıkarılır. 7-10. günde çalışma hayatına dönülebilir. 6 hafta süresince boyunca karnı destekleyen bir korse giyilir.


NARKOZ / OPERASYON SÜRESİ

tam narkoz/ 3-4 saat

HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ

1 gece

İŞE BAŞLAMA SÜRESİ

7-10 gün

AMELİYAT İZİ

sezaryen izinden 1-2 cm yukarıda ve daha uzun

RANDEVU AL DOKTORA SOR