ESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

 Akçam Cad. Konaklar Mah. No.3 K.2 D.7 4. Levent

 0506 792 27 79

BACAK GERME

Uyluk, yani üst bacak germe ameliyatı, sarkmış üst bacak bölgesini topralamaya yarar. Uyluk dediğimiz üst bacak bölgesinde sarkmanın en sık sebebi çok kilo vermedir ama bazı insanlarda yapısal olarak veya yaşla da ortaya çıkar. Cilt sanki hastaya birkaç beden büyük geliyormuş gibi davranır. Bu durum özellikle uyluk içlerinde daha çok görülür.  Bir bacak inceltme ameliyatı olmayıp, adı üzerinde bir toparlama ameliyatıdır.

Uyluk iç kısmında sanki pantolon daraltılıyormuş gibi fazla deri ve yağ dokusu alınır ve atılır. Hafif sarkıklıklarda kesiler sadece kasıkta olabiliyorken, belirgin sarkıklık varsa ancak kesiyi uyluk içyüzünde dize doğru uzatmakla iyi sonuçlar alınabilir.

Eğer sarkıklık daha çok kalça ve uyluk yanlarında ise, bu durumda hasta, uyluk iç yüzü germe yerine kemer hizasında kuşak tarzında bir ‘vücut germe’ ameliyatından yarar görür.

Uyluk germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 2-4 saat sürer ve 1 gece hastanede kalınır. Ameliyatta bu bölgeye kan ve sıvı birikimini önleyecek drenler konur ve bu drenler bazı durumlarda birkaç günden uzun yerinde tutulur. Pansumanlar 3.-4. gün açılır. Ameliyat bölgesi hareketli bir bölge olduğundan iyileşme döneminde dinlenmeye özen gösterilmelidir. Hasta 6 hafta boyunca düşük-orta basınçlı bir varis corabı ve bacak korsesi giyer. Ağrılar basit ağrı kesiciler ile geçer. 8. günden sonra iş hayatına dönülebilir.


NARKOZ / OPERASYON SÜRESİ

tam narkoz/ 2-4 saat

HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ

1 gece

İŞE BAŞLAMA SÜRESİ

8. gün

AMELİYAT İZİ

kasıkta bikini sınırında veya ek olarak uyluk iç yüzünde boyuna bir çizgi

RANDEVU AL DOKTORA SOR