ESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

 Akçam Cad. Konaklar Mah. No.3 K.2 D.7 4. Levent

 0506 792 27 79

MEME DİKLEŞTİRME

Memelerde sarkıklığın birçok nedeni vardır. Bazen kadınların memeleri yapısal olarak da sarkık olabileceği gibi yaşlanma, kilo kaybı, hamilelik gibi tecrübeler de memede hacim kaybına ve sarkmaya neden olabilir. Ayrıca fazla ağır olduklarından büyük memeler de daha kolay sarkarlar.

Meme dikleştirme ameliyatında sarkık meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri alınır ve meme başı olması gereken konuma getirilir. Meme dikleştirme ameliyatında hedeflenen, memeye dik, diri, vücut ile orantılı bir şekil vermek ve iki memenin simetrik olmasını sağlamaktır.

Meme dikleştirme ameliyatlarında uygulanacak yöntem hastanın durumuna göre belirlenir. Eğer meme çok hacim kaybetmişse dikleştirme esnasında içine bir silikon protez koyulabilir. Böylece meme hem dikleştirilmiş, hem de büyütülmüş olur.

Genel itibarıyla bu ameliyatta süt kanalları muhafaza edilir, yani emzirmeye direkt engel oluşturacak kesiler yapılmaz. Benzer şekilde duyu sinirleri korunur ve meme ucunun kendine has hissinin kaybına neden olacak  kesiler yapılmaz. Meme başı çevresinde ve buradan aşağıya doğru inen düz bir çizgi şeklinde bir dikiş izi olur (lolipop iz). Bazı durumlarda meme altında bu izin bittiği yerde kesiler sağa sola doğru 4-5 cm uzatılmak zorunda kalınabilir ("kısa ters T" iz).

Tüm meme ameliyatlarından önce meme sağlığı kontrolu önerilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve 2-4 saat sürer. Aynı gün eve dönülebilir veya 1 gece hastanede  kalınabilir. Ağrılar hafiftir ve basit ağrı kesiciler ile giderilebilir.

Pansumanlar ameliyat sonrası 3-4. gün çıkarılır. 4-7. günde  çalışma hayatına dönülebilir. 3 hafta süresince sporcu sütyeni kullanılması gerekir.


NARKOZ / OPERASYON SÜRESİ

tam narkoz/2-4 saat

HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ

belki 1 gece

İŞE BAŞLAMA SÜRESİ

4-7 gün

AMELİYAT İZİ

lolipop veya kısa ters T

RANDEVU AL DOKTORA SOR