ESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

 Akçam Cad. Konaklar Mah. No.3 K.2 D.7 4. Levent

 0506 792 27 79

JİNEKOMASTİ

Jinekomasti, erkeklerde memenin kadınınkine benzer şekilde büyümesidir. Sıklıkla yapısal olarak fazla kilolara eşlik etse de ender olarak hormonal dengesizlik sonucu oluşabilir veya bazı ilaçların etkisiyle de ortaya çıkabilir. Ergenlik çağında daha sıklıkla ama geçici olarak ortaya çıkar.

Eğer Jinekomasti şikayeti varsa öncelikle sağlık taraması ile varsa hormonal düzensizlik ortaya konmalı ve tedavi edilmelidir. Kötü huylu kitle şüphesi de ortadan kaldırılmalıdır.

Erkekte meme büyümesi çoğunlukla yağ dokusu ağırlıklı olduğundan tedavisi de sıklıkla Liposuction ile yapılır. Bu  yağ alma işlemi, 'kanül' adı verilen geniş iğneler (ya da ince borular) ile vücutta deri altında bulunan, istenmeyen yağların alınması, vakumlanması işlemidir. Liposuction için cilde küçük 2-4 delik açılır. Bazı hastalarda, işlem sonunda meme içinde vakumla alınamamış fazla dokular var ise, meme başının kahverengi kısmı alt sınırından yapılan küçük bir kesi ile bu dokulara da ulaşılarak bunlar çıkarılabilir.

Eğer meme büyümesi çok ileri düzeydeyse ve/veya memede sarkmaya neden olduysa, deri ve doku fazlalığının ‘keserek’ çıkarılması ve meme başının olması gereken yerine taşınması gerekir. Bu ameliyat kadındaki meme küçültme ameliyatına  biraz benzer ve meme başının çevresinde ve meme alt sınırında iz bırakacak şekilde  yapılır.

Her iki yöntemde de ameliyat tam narkoz altında yapılır. Ameliyat sırasında vücut bölgeleri ayrıca uyuşturulur ve böylece ameliyattan uyanırken ağrı olmaz. Sonraki ağrı “hamlamış” adele ağrısına benzer ve basit ağrı kesiciler ile geçer. 6 hafta sürekli korse giyilir. Kol ve göğüs kası hareketleri, günlük basit hareketler dışında kısıtlanır. Ameliyat sonucu ameliyattan hemen sonra belli olsa da tam belirgin hale gelmesi 3 ay kadar sürer.  


NARKOZ / OPERASYON SÜRESİ

tam narkoz/ 1-2saat

HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ

belki 1 gece

İŞE BAŞLAMA SÜRESİ

3-5 gün

AMELİYAT İZİ

Liposuction için pirinç tanesi büyüklüğünde 2-4 adet

RANDEVU AL DOKTORA SOR