ESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

 Akçam Cad. Konaklar Mah. No.3 K.2 D.7 4. Levent

 0506 792 27 79

KOL GERME

Özellikle yaz aylarında gizlemenin mümkün olmadığı kollar, yaşa bağlı veya çok kilo verme sonrası sarkabilir. Üst kol bölgesinde cilt sanki hastaya birkaç beden büyük geliyormuş gibi davranır. kalın kolları inceltme ameliyatı olmayıp, adı üzerinde sarkan cilt problemine çözüm getiren bir toparlama ameliyatıdır.

Üst kol iç kısmında sanki ceket kolu daraltılıyormuş gibi fazla deri ve az miktarda yağ dokusu alınır ve atılır. Çok hafif sarkıklıklarda kesiler sadece koltuk altından olabiliyorken, belirgin sarkıklık varsa kesiyi üst kol iç yüzünde dirseğe doğru uzatmak gerekir. Kesiler gerekiyorsa bazen koltuk altından vücuda doğru inen ‘kanat’ bölgesine doğru uzatılarak burada sütyen üzerine doğru taşan sarkık cilt de toparlanabilir.

Kol germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 2-4 saat sürer ve 1 gece hastanede kalınır. Ameliyatta bu bölgeye kan ve sıvı birikimini önleyecek drenler konur ve bu drenler bazen birkaç günden daha fazla yerinde tutulur. Pansumanlar 3.-4. gün açılır. Ameliyat bölgesi hareketli bir bölge olduğundan iyileşme döneminde dinlenmeye özen gösterilmelidir. Hasta 6 hafta boyunca kol corabı giyer. Ağrılar basit ağrı kesiciler ile geçer. 6. günden sonra iş hayatına dönülebilir.


NARKOZ / OPERASYON SÜRESİ

tam narkoz/2-4 saat

HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ

1 gece

İŞE BAŞLAMA SÜRESİ

6. gün

AMELİYAT İZİ

üst kolun iç yüzünde boyuna bir çizgi

RANDEVU AL DOKTORA SOR