ESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

 Akçam Cad. Konaklar Mah. No.3 K.2 D.7 4. Levent

 0506 792 27 79

KULAK ESTETİĞİ

Kulak kepçesinin baş ile yaptığı açı normalde 30-35 derecedir, bu açı fazla ise kulaklar yüzün iki yanında belirgin olarak görünür ve dikkat çeker.  Bazen kulak kepçesinin büyüklüğü de benzer bir duruma neden olur.

Kepçe kulak ameliyatı, kulak ile baş arasındaki geniş açıyı daraltmak ve/veya kulağı küçültmek amacıyla yapılır. Bu girişimin amacı kulağa normal ve dikkat çekmeyen bir görünüm kazandırmaktır. Kepçe kulak ameliyatı kulağın gelişimini tamamlamış olduğu 6 yaşından itibaren yapılabilir. Kulağın arka yüzüne yapılan bir kesi ile kulak kıvrımı yaratmak, kulağı ve kulak memesini başa yaklaştırmak, kepçesinden bir miktar doku çıkartarak küçültmek en sık uygulanan müdahalelerdendir.

Yetişkin hastalarda bu işlem bölgeyi iğne ile uyuşturarak yani lokal anestezi ile yapılabilir. Çocuklarda genel anestezi tercih edilmelidir. Ameliyat ortalama 1-2 saat sürer. Pansuman olarak iki kulak üzerine baskılı bir sargı uygulanır. Basit ağrı kesiciler kullanılır. Baskılı sargı 3-4 gün sonra açılır. 2-3 hafta süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da saç bandı takılır. Hastalar taktıkları bant ile günlük hayatlarına geri dönerler.

Diğer kulak estetikleri: Kulak kıvrımının çok büyükse küçültülmesi, yelken kulak şeklinin düzeltilmesi, kulağın kıkırdak kısmı ile ilgili diğer müdahalelerdendir. Bunlar dışında kulak memesinde genişlemiş ya da yırtılmış küpe deliği onarılabilir. Kulak memesi yıllar içinde büyür ve sarkar, bu durumda kulak memesinin küçültülmesi ve dolgunlaştırılması da kulağı genç gösterir.


NARKOZ / OPERASYON SÜRESİ

lokal veya tam narkoz/ 1-2 saat

HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ

yok

İŞE BAŞLAMA SÜRESİ

3-4 gün

AMELİYAT İZİ

kulak arka yüzünde

RANDEVU AL DOKTORA SOR