ESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

 Akçam Cad. Konaklar Mah. No.3 K.2 D.7 4. Levent

 0506 792 27 79

LIPOSUCTION

Liposuction (liposakşın olarak okunur) yani yağ alma işlemi, 'kanül' adı verilen geniş iğneler (ya da ince borular) ile vücutta deri altında bulunan, istenmeyen yağların alınması işlemidir. İşlem kabaca elektrikli süpürge ile toz almaya benzer. Vakumla yağ çekme, liposhaping, liposculpting, liposculpturing,  vücut şekillendirme(body contouring), lipoplasti gibi isimler ile de anılmaktadır.

İşlemin amacı hastayı zayıflatmak değil bazı bölgelerini 'küçültmek' ve orantıları düzeltmektir.  Daha dar bir bel, daha orantılı basenler, daha düz bir karın, daha şekilli bacaklar ve daha ince kollar elde etmek için yapılır. Erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) sorunu da sıklıkla bu yöntem ile çözülür. Liposuction işlemi kesinlikle bir zayıflama yöntemi değildir. Vücuda şekil verme işlemidir. Sonuçlar tartıda az, ama aynada daha çok görünür.

VASER LİPOSUCTİON
Liposuction işlemi sırasında yağları vakum yardımı ile çekmeye başlamadan önce yağların eritilmesi için bazı enerjiler kullanılabilir. En sık kullanılan enerjiler radyofrekans, lazer ve ultrason enerjisidir. Amaç hepsinde aynıdır; daha fazla yağ almak (özellikle sert dokulardan), cildi sıkılaştırmak ve cerrahın az yorulmasını sağlamak.

​VASER sistemi, ultrason enerjisi kullanır. Liposuction için kullanılan incelikte çubuklar ile tüm hedef bölge yağlarına enerji verilir. Takiben klasik liposuction'a geçilir. Çok daha fazla yağı, çok daha ince ayar almayı sağladığından dopingli liposuction gibi düşünülebilir. Ayrıca VASER sistemi kan damarlarına ve sinir dokularına daha nazik olduğundan bu enerji kullanıldığında, liposuction sonrasında, morluk daha az gelişmekte, iyileşme de daha hızlı olmaktadır.

​Liposuction ameliyatları tam narkoz altında, küçük 2-4 delikten girilerek yapılır. Ameliyat sırasında vücut bölgeleri ayrıca uyuşturulur. Ameliyattan uyanırken ağrı olmaz. Sonradan başlayacak ağrı “hamlamış” adele ağrısına benzer ve basit ağrı kesiciler ile geçer. 6 hafta sürekli korse giyilir. İşlem sırasında yapılanlar, ameliyattan hemen sonra biraz belli olsa da tam belirgin hale gelmesi 3 ay kadar sürer. 

​Liposuction işlemi sonraki yaşamda kilo alımını etkilemez. Eğer hasta işlemden sonra kilo alırsa, ameliyattan sonra elde ettigi vücut şekli ile kilo alır, işlem bölgeleri veya işlemsiz bölgeler kontrolsüz yağlanmaz.


NARKOZ / OPERASYON SÜRESİ

tam narkoz/ 1-4 saat

HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ

belki 1 gece

İŞE BAŞLAMA SÜRESİ

4-7. gün

AMELİYAT İZİ

pirinç tanesi büyüklüğünde 2-6 adet

RANDEVU AL DOKTORA SOR