ESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

 Akçam Cad. Konaklar Mah. No.3 K.2 D.7 4. Levent

 0506 792 27 79

MEME KÜÇÜLTME

Meme büyüklüğü, estetik bir sorun olmasının yanısıra, neden olabildiği pişikler, sütyen basısı ve hatta boyun-sırt ağrıları nedeniyle aynı zamanda bir sağlık sorunudur. Ayrıca fazla ağır olduklarından büyük memeler daha kolay sarkarlar. Meme  küçültme ameliyatı memeleri küçültmek, sarkan memeyi toparlamak, fazla yağ dokusu ve sarkmış deriyi çıkarmak amacıyla yapılır. Ülkemizde sık uygulanan estetik ameliyatlardandır.

Tüm meme ameliyatlarından önce meme sağlığı kontrolu önerilir. Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve   2-4 saat sürer. Meme dokusunun genellikle alt yarımından pasta dilimi benzeri doku ve cilt çıkarılır ve geri kalan doku toparlanarak dikilir. Meme başı çevresinde ve meme başından aşağıya doğru inen ve meme alt sınırında, sağa ve sola uzanan kısa ya da uzun  'ters T' denilen izler olur.

​Çoğu meme küçültme ameliyatında süt kanalları muhafaza edilir, yani emzirmeye direkt engel oluşturacak kesiler yapılmaz. Benzer şekilde duyu sinirleri korunur ve meme ucunun kendine has hissinin kaybına neden olacak  kesiler yapılmaz. Ancak ilerlemiş hasta yaşı ve/veya memede aşırı büyüklük söz konusu ise bu durumda hasta ile karşılıklı anlaşarak süt kanallarının kesildiği ve meme ucunun kendine has hissini kaybettiği bir cerrahi tekniğe başvurulabilir.

Ameliyat sonrası çoğu zaman bir gece hastanede kalınır. Ağrılar hafiftir ve basit ağrı kesiciler yeterli olur. Pansumanlar ameliyat sonrası 3-4. gün çıkarılır. 4-7. günde çalışma hayatına dönülebilir. 3 hafta süresince sporcu sütyeni kullanılması gerekir.


NARKOZ / OPERASYON SÜRESİ

tam narkoz/ 2-3 saat

HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ

belki 1 gece

İŞE BAŞLAMA SÜRESİ

4-7 gün

AMELİYAT İZİ

meme altında     4-5 cm

RANDEVU AL DOKTORA SOR