ESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

 Akçam Cad. Konaklar Mah. No.3 K.2 D.7 4. Levent

 0506 792 27 79

ORTA YÜZ GERME

Yüzdeki yaşlanma üç grupta değerlendirilir: üst, orta ve alt yüz. Kaş ve kaş hizası üstü bölge üst, kaş altından burun hizasına kadar olan bölge orta yüz bölgesini oluşturur. Bıyık ve bıyık hizası altında kalan çene altı(gıdı) ve boyun alanları alt yüz bölgesini oluşturur. Gözler orta yüz bölgesinde bulunur, bu yüzden kişiye baktığımız zaman ilk algılanan yüz bölgesidir, üstelik orta yüz bölgesi yaşlanmaya en erken başlayan bölgemizdir. Bu nedenlerden dolayı gençleştirilmesi önem arz eder.    

Orta yüz bölgesindeki yaşlanma, elmacık kemiklerimizin aşağı doğru kaymasına benzeyen bir etki yaratır. 30’lu yaşlarla beraber göz altına denk gelen yanak bölgesinde yağ dokusunda hacim kaybı oluşur. Yıllar geçtikçe buna kemik dokuda hacim kaybı ve bağ dokusunda esneme eklenir. Göz altı torbaların saklanacak yerleri kalmaz ve torbalar görünür hale gelebilir; ‘gözlerinin altı çökmüş’ görüntüsü oluşur. Cilt burnun her iki yanında birikme yaparak burun kenarı oluklarına neden olur. Kişide mutsuz, yorgun ve sağlıksız bir görüntü oluşur. Bazen bu belirtiler yaştan bağımsız olarak da görüldüğünden 25 yaş civarı ameliyat yapılması sıradışı bir durum değildir.

Orta yüz germe ameliyatı bu problemlerle başa çıkmak üzere yapılır. Alt göz kapağı kirpik dibinden ve şakak bölgesi saçlı deriden yapılan iki kesi ile tüm yanak alanı ve hatta göz cevresine ulaşılarak  şakak bölgesi dokular daha yükseğe taşınır ve gerginleştirilir. Endoskopik yapılırsa şakaktaki kesi çok daha kısa olur. Yapılan bu işlem aslında gülümsediğimiz zaman yüzümüzde oluşan değişimi taklit eder ve yüz ovalini yerine getirir.             

Ameliyat tam anestezi altında yapılır ve hastalar geceyi hastanede geçirir. Yüzde oluşan şişlik ve morluklar yaklaşık olarak 1 hafta - on gün kadar sürer ve bu sürenin sonunda hastalar rutin hayatlarına geri dönebilirler. İlk haftalarda yüz, olduğundan daha büyük ve dolgun gözükür ve  ‘yüzün tam oturması’ 2 ay gibi bir süre alır.     Bu ameliyat alt yüz germe (klasik yüz germe) veya estetik göz kapağı ameliyatları ile kombine edilebilir.


NARKOZ / OPERASYON SÜRESİ

tam narkoz/2-4 saat

HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ

1 gece

İŞE BAŞLAMA SÜRESİ

10-14 gün

AMELİYAT İZİ

şakak saçlı deride 2 cm, alt krpik dibi

RANDEVU AL DOKTORA SOR